Minden nő szervezete másképpen reagál a különböző hatásokra. Fontos, hogy tisztában legyél ezekkel a családtervezéskor.
1. A 35 év tényleg mérföldkő
Ez az a kor, amikor drámaian csökkenni kezd a genetikailag tökéletes petesejtjeid aránya a többihez képest. Az összefüggés miatt nehezebbé válhat a teherbe esés, a megtermékenyült petesejt beágyazódása, illetve a magzat kihordása. Az évek száma sajnos olyan tényezőt jelent, aminek a hatását befolyásolhatja ugyan az életmód, ám a teljesen kiküszöbölni mégsem lehet. Ilyenkor előfordulhat, hogy plusz vizsgálatok elvégzése is indokolt lehet bizonyos genetikai betegségek kizárására.
2. Magasabb a szövődmények kockázata
35 éven felüli kismamák esetében gyakoribb a terhességi cukorbetegség, a magas vérnyomás, a koraszülés, az alacsony születési súly, illetve a császármetszés szükségessége is. Ez azonban messze nem jelenti, hogy biztosan jelentkezni fog valamilyen probléma. A komplikációkat a várandósság előtti és alatti táplálkozás és fittség is befolyásolja.
3. De az a legvalószínűbb, hogy nem lesz semmi baj
Az előző két pont ide vagy oda, statisztikai elemzések szerint 35 éven túl is megvan az esélyed a szövődménymentes terhességre és az egészséges kisbabára – azoknál ugyanis, akik az áldott állapot előtt is makkegészségesek voltak, ennyi idősen is elenyészően alacsony a gondok kockázata.
(sav)