Ajkunk testünk egyik legkönnyebben elérhető erogén zónájaként nagy szerepet tölt be szerelmi életünkben is: csókjainkkal kifejezhetünk gondoskodó szeretetet, romantikus vonzalmat és nyers szexuális vágyat is.
A csókolózás érzelmeinket és érzékeinket egyaránt stimulálja, emellett egyéb hasznos tulajdonságokkal is rendelkezik:
– A szagláshoz hasonlóan egymás „kóstolgatása” is segít felmérni csókpartnerünk biológiai jellemzőit: csókolózás közben tudattalanul informálódunk párunk immunrendszeréről, egészségi állapotáról és a szaporodáshoz előnyös genetikai különbözőségeinkről.
– A csók az ágybeli teljesítmény lenyomata: egy szenvedélyes csók izgatóan hat mindkét félre, ami jó előjel lehet a későbbiekre nézve is, ám „kémia hiánya”, a semleges vagy kellemetlen érzésekkel járó csókolózás gyakran előrevetíti a kapcsolat későbbi sikertelenségeit.
– Csókolózás során az agyban a serkentő hatású dopamin, és a kötődést erősítő oxytocin is felszabadul, adrenalin-szintünk is megemelkedik, ami a libidót az egekbe röpítheti. A gyakori csókolózás így csókolózás közvetve a fogyásban is segítségünkre lehet, mivel csökkenti a zsírégetést is akadályozó „stresszhormon”, a kortizol szintjét,
Testi-lelki-páros jólétünk érdekében: csókra fel!
Plecskó Izabella – Szexológus-tanácsadó, a Te tanácsadód.