5 ital, amit edzés előtt inkább ne fogyassz

Fitt / Életmód

Még mindig sokan nem tudják, hogy mit kellene inni edzés előtt-közben. Fontos a folyadékpótlás, de ezek helyett sokkal jobb lenne, ha vizet innál…

1. Tejalapú italok

Ha próbáltál már valaha is egy jó nagy tejturmix után futni, akkor már sejted, mennyire rossz döntés. A tejből készült kortyolnivalók persze praktikusak és egészségesek is lehetnek, de általában csak akkor, ha edzés után fogyasztod őket – hiszen a tej fehérjét, szénhidrátot és zsírt is tartalmaz, tehát időbe telik megemészteni. Mozgás előtt a vízben oldott tejsavófehérje sokkal jobb.

2113 A

2. Cukros gyümölcslevek

Ínycsiklandó a színük, az illatuk és az ízük, ráadásul annyi változatban kaphatóak, hogy nehéz választani közülük. A bolti gyümölcslevek viszont általában tele vannak magas fruktóztartalmú kukoricasziruppal. Ez a mesterséges édesítő bizonyítottan összefüggésbe hozható a májproblémákkal, a metabolikus szindrómával és az elhízással is, tehát semmiképpen sem jön jól, amikor éppen csúcsra akarod magad járatni. Egészséges alternatívát jelentenek a frissen facsart citrusfélék.

2113 B

3. Alkohol

Tény, hogy valószínűleg nem jutna eszedbe alapjáraton egy üveg borral „melegíteni” az edzéshez, ám akkor is jó tudnod, hogy már néhány korty is negatívan hat a vízháztartásodra, ráadásul növeli a gyulladásra való hajlamot. A legjobb, ha egyszerre sosem iszol egy egységnyinél több alkoholt, és az edzést legalább tizenkét órával későbbre időzíted.

2113 C

4. Szénsavas üdítők

Biztos nem újdonság a számodra, hogy hasfájást, puffadást és gázképződést okozhatnak, amivel aligha könnyítik meg a sportolást. Arról nem is beszélve, hogy a legtöbbjükben rengeteg nátrium van, ami elvonja a vizet a sejtektől, így dehidratációhoz vezethet. A diétás üdítők szerelmeseinek pedig az asztpartám nevű mesterséges édesítő hátrányaival is szembe kell nézniük: ez akár migrént, szédülést és hangulatingadozást is okozhat. A hűtött házi zöld tea sokkal jobb választás!

2113 D

5. Sportitalok

Bár kézenfekvőnek tűnhet, hogy sportitalt válassz a sportolás mellé, a leggyakrabban reklámozott fajták valójában olyan cukorbombák, amikben elég kevés a hasznos tápanyag. Lehet, hogy némileg hozzájárulnak a vitamin- és elektrolit-pótláshoz, ettől viszont még összességében negatívan szoktak hatni az energiaháztartásra. Ha tényleg csak az előnyeit szeretnéd élvezni, adalékanyag-mentes paradicsomlevet kortyolj inkább, ami tele van káliummal és természetes cukrokkal, így hozzájárul az optimális vérnyomáshoz.

2113 E

 

 

Kapcsolódó cikkek