Nagyon fontos odafigyelni időben az ízületekre. Az ülő életmód miatt már huszonévesekkel is megesik, hogy itt fáj, ott meg nem hajlik…
1. Kezdj nyújtással!
Ha minden reggel rászánsz 5 percet az alapos nyújtózásra és az ízületeid átmozgatására, máris jobban indul a nap. Örökös billentyűzet-koptatás esetén érdemes különös figyelmet fordítani a kezed épségére: mindkettőt szorítsd 20-20 alkalommal ökölbe! A dolog extra előnye, hogy még fel is ébredsz tőle.
2. Sétálgass!
Minden idők legegyszerűbb életmódtippje, hogy sétálj többet. Amellett ugyanis, hogy ez a mozgásforma felpezsdíti a vérkeringést és zsírt éget, segít „megolajozni” az ízületeket. Szó szerint, hiszen hozzájárul az ízületi folyadék termelődéséhez.
3. Hűtsd vagy melegítsd!
Ha van olyan ízületed, amelyik gyakran rakoncátlankodik – térd- vagy bokafájdalom szokott a legsűrűbben előfordulni –, akkor próbáld ki rá a meleg vagy a hideg borogatást! Érdekes, hogy a kettőnek hasonló a hatása, és ízlés kérdése, kinek melyik válik be.
4. Egyél zöldséget és gyümölcsöt!
Telis-tele vannak gyulladáscsökkentő antioxidánsokkal, amelyek hozzájárulnak az ízületek védelméhez. A legjobb, ha már reggelire is eszel belőlük, és a nap során többször is sort kerítsz ilyen csemegére.
5. Pihenj!
A stressz képes csúcsra járatni az immunrendszert, aminek következményeképpen előfordulhat, hogy a szervezet a saját ízületek ellen fordul, és elkezdi őket lebontani. Az autoimmun eredetű ízületi gyulladás fiataloknál is gyakori, de rendszeres stresszoldással sokat lehet tenni a kockázat csökkentéséért.
6. Okosan a gyógyszerekkel!
Szuper, hogy a különböző vény nélkül kapható fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő szerek megkönnyítik az életedet, ám krónikus ízületi panaszok esetén ne ezek jelentsék az elsődleges védelmet. Inkább vizsgáltasd ki magad, hogy mi a helyzet, s az okot kezeltesd, ne pedig a tünetet!