A 6 leggyakoribb edzés közbeni kellemetlenség megoldása

Fitt / Életmód

A rendszeres mozgás új dimenziókat nyit meg előtted, ám úgy tűnhet, hogy az álomalakért és a fittségért némi fájdalommal, illetve más zavaró tényezőkkel is meg kell küzdened…

A következő tippek Jordan Metzl sportorvos könyvéből származnak. Segítenek benne, hogy megelőzd vagy megoldd azokat a problémákat, amelyek beárnyékolják a sport örömét és alááshatják a kitartásodat.

1. Kisebesedés

Az egyik percben mintha még épphogy csak éreznéd, hogy dörzsöli a bőrödet valami – a melltartó pántja, vagy akár az, ahogy a két combod belső oldala egymáshoz ér –, a következőben pedig már fájdalmas és gyulladt az egész terület. Sőt, akár hólyagos is lehet! Amennyiben vérző vagy majdnem vérző sebről van szó, hidrogén-peroxiddal fertőtlenítsd elsőként, majd kenj rá antibiotikumos kenőcsöt, mielőtt leragasztod.

A sportolóknak készült harisnyaszerű nadrágok és a biciklisnadrág fazonú alsók megóvják a combodat, de a szaküzletekben akár kifejezetten ennek a megelőzésére szolgáló kozmetikumot is vásárolhatsz, amivel csak be kell kenned magad.

2183 c

2. Kicserepesedett ajkak

A száraz levegő és a szél minden évszakban csorbíthatja az ajkaid szépségét. Ez annak tudható be, hogy nagyon vékony és érzékeny bőr fedi az érintett területet, amit a sport jelentette fokozott igénybevétel mellett muszáj megvédened. A megfelelő hidratálásról kívül és belül is gondoskodnod kell. A megfelelő folyadékbevitel elengedhetetlen hozzá, csakúgy mint az omega-3 zsírsavakban gazdag táplálkozás.

Ajánlott tehát hetente többször is halat és természetes olajokban gazdag magvakat enned. Persze, a tökéletes ajakbalzsam megtalálása is rengeteget segíthet: minél kevesebb adalékanyagot tartalmaz, annál valószínűbb, hogy hasznos lesz.

3. Hőguta

A hőség, az izzadás és az elégtelen folyadékpótlás együttes következményeként a szervezeted nem tudja kellően lehűteni magát, így megnő a testhőmérsékleted. A gyengeség, a szédülés és a szorongás egyértelmű tünet a fejfájás és a gyors szívverés mellett. Kulcsfontosságú, hogy ilyenkor minél hamarabb vonulj vissza a forró környezetből. Árnyékra vagy inkább légkondicionált helyiségre van szükséged – és az a legjobb, ha néhány órán át nem térsz vissza a melegbe, mert a panaszok ismét jelentkezhetnek!

A (nem túlzottan) hűtött italok ugyancsak segítenek, illetve az is, ha rendszeresen bevizezed a bőrödet. Ha azt tapasztalod, hogy melegben sportolás alkalmával egyik napról a másikra jelentősen csökken a súlyod, vagy pedig sötétebb színű a vizeleted, akkor tudd: nem viszel be elegendő folyadékot. Fontos, hogy kánikulában várható fokozott igénybevétel előtt és után néhány napig ne igyál alkoholt, valamint két ilyen edzés között lehetőleg teljen el egy hét, hogy a szervezeted regenerálódhasson!

2183 a

4. Fülfertőzés

Először csak viszket egy kicsit, aztán már annyira fáj, hogy legszívesebben egész nap odaszorított tenyérrel járkálnál? Ha nem érzed annyira súlyosnak a helyzetet, számos recept nélkül kapható fülcsepp és spray közül válogathatsz a patikában vagy a drogériában, ám komolyabb panaszok esetén inkább azonnal fordulj orvoshoz!

Ami a megelőzést illeti, a túlzottan alapos fültisztítás elhagyása sokat segíthet, hiszen a fülzsírnak védő funkciója lenne a hallójáratban, így csak a fülkagylódat kell naponta alaposan megmosni. A természetes módszerek hívei szerint érdemes fele-fele arányban összekeverned alkoholt és ecetet, amiből egy-egy csepp megakadályozza, hogy úszás közben baktériumok költözzenek a füledbe.

5. Kék-zöld foltok

Aki rendszeresen edz, néhánnyal szinte mindig büszkélkedhet. Veled is biztosan előfordult már, hogy csak fürdésnél vetted észre, hogy már megint van rajtad egy. A csúnya foltok felszívódását negyedórás jeges borogatással gyorsíthatod – ezt naponta annyiszor alkalmazd, ahányszor jólesik. Fontos tudnod, hogy ha rendszeresen szedsz valamilyen vény nélkül kapható fájdalomcsillapítót vagy gyulladáscsökkentőt, fokozhatja a kék-zöld foltokra való hajlamot.

A C-vitamin pótlása ezzel szemben elősegíti a kollagéntermelődést a bőrben, így gyorsabban regenerálódhatnak a szövetek. A K-vitamin pedig kulcsszerepet játszik a véralvadásban, tehát az azt tartalmazó kenőcsök külsőleg is hatékonyak. Gyógynövények közül az árnikát érdemes bevetned erre a célra, amiből nagyon hatékony kenőcsöket gyártanak.

6. Nem túl friss cipő

A talpadon a legmagasabb az egy négyzetcentiméterre jutó verejtékmirigyek száma – úgyhogy képzelheted, mi zajlik ott, amikor minden porcikádról szakad a víz. Szerencsére az antibakteriális tisztálkodószerek és hintőporok segítenek a megelőzésben, illetve az is szuper megoldás, ha két párat húzol megegyező összetételű és fajtájú zokniból.

A cinkbeviteled növelése ugyancsak mérsékeli a problémát: a dió- és mogyorófélék, a borsó, a tojás, a tökmag és a teljes értékű gabona jelenti belőle a legbőségesebb forrást.

2183 d

Kapcsolódó cikkek