Ha profin akarjuk csinálni, akkor nem árt tisztában lennünk a fogalmakkal, hogy mi is valójában a kardió edzés, és mi az ún. aerob edzés.
Mostanában egyre többet hallom azt, hogy “megyek kardiózni”, ez egyfajta divatszlenggé vált. Akik nincsenek otthon a sport világában (viszont sok, sportban magát szakértőnek nevező is) azt gondolják, hogy minél intenzívebben, gyorsabban, és minél több időt futnak olyan szinten, hogy megszólalni sem bírnak, elégetik a zsírpárnáikat.
Ez viszont nem teljesen így működik.
Az aerob edzés alatt a szervezetünk többnyire zsírt éget— a zsírégetéshez pedig sok oxigénre van szüksèg. Az aerob edzés intenzitása nem lehet túl intenzív, hiszen ha átlépjük az aerob küszöböt, az energianyerő folyamatok egyre inkább a szénhidrátokból történő energianyerés felé tolódnak el.
Ahogy növeljük az intenzitást, szervezetünk próbálja fedezni a megnövekedett oxigénigényt, tehát emeli a pulzusunkat és a légzésszámunkat.
Szervezetünk próbálkozása azonban a terhelés fokozásával egyre gyengébben képes kiszolgálni izmainkat, így inkább szénhidrátot kezd el égetni és egyre kevesebb zsírt. Azt szoktuk mondani, hogy a „jó zsírégető tartomány” valahol a 120-140-es pulzus körüli értékeknél van huszonéveseknél, az idősebbeknél lehet alacsonyabb értéknél is.
Én az edzetteimnek azt szoktam tanácsolni, hogy olyan intenzitással dolgozzanak az aerob edzés alatt,hogy még ne essen nehezükre összefüggően beszélni, lihegés nélkül.
Ez az aerob mozgás lényege! (Pl. tempòs gyaloglás, kocogás).
Ezzel szemben a kardió a szív terhelésére vonatkozik. Kardió során a pulzusunk az egekbe megy, és tulajdonképpen szívünket terheljük vele, javítjuk alkalmazkodási képességét és működésének hatásfokát.
Ezen mozgásforma során (pl. tempós futás, sprint stb.) izomvesztésre is bőven sor kerül
Nézzük csak meg a futókat, sprintereket. Vékonyak. Kardiózás során már jelentős a szénhidrát felhasználás az izmokban, mely a terheléssel arányosan emelkedik.
Összességében, aerob edzést végezzen leginkább az, akinek felesleges kilói vannak, aki fogyni akar. A kardiót el szokták azonban hanyagolni, pedig nagyon fontos edzésforma: mindennapi nehézségek, mint pl. a lépcsőzés sokkal könnyebben megy majd.
A kardió védi a szívet és javítja működésének hatásfokát, nem beszélve arról, hogy az izmok tápanyag felhasználása is javul! Jó megoldás lehet például az intervallum edzés, hisz ezzel az edzés módszerrel mindkét cél megvalósítható.
Kálmán Csilla – 2015 világbajnok 4. helyezett sportmodell versenyző írta