Megbízható értékelő, önértékelő rendszer nélkül nincs biztonság, sőt csupa tévelygés az élet, egymást követik a csalódások, a melléfogások. Az élet naponta ad alkalmat az összhang bebizonyítására, az összetartozás élményszerű átélésére, az összekötő szálak erősítésére.
A pároknak céltudatosan kell törekedniük arra, hogy egységes értékelési, és önértékelési rendszert alakítsanak ki, hogy szeretettel, azonosulással, de gyakran állítsák egymást s magukat e mértékrendszer beosztásai elé. Nem megleckéztető módon, hanem a tartós harmónia és biztonság érdekében, jó szándékkal, de reálisan.
Az értékelésnek, és az önértékelésnek az önbizalom és szerénység valóságos és igaz egyensúlyát kell kialakítania mindkét félben.
Nem jó, ha valaki túlértékeli önmagát vagy élettársát, de az is veszélyes, ha irreálisan szigorú mérce alkalmazásával szárnyát szegi önmaga vagy párja fejlődésének. Ne hiányozzon az értékelésből sohasem a másik fél valódi értékeinek elismerése.
A dicséret, a pozitív értékelés épp olyan fontos az emberek számára, mint a szervezet számára a vitaminok, az ásványi sók. Alapelv, hogy az elismerésnek soha nem szabad alaptalannak, fedezet nélkülinek lennie. De a fedezettel rendelkező elismeréssel ne fukarkodjunk. Ezzel sok negatív kritikát, mérgező számonkérést fölöslegessé tehetünk.
Jobb például, ha a nő ahelyett, hogy azt mondogatja párjának: „te olyan figyelmetlen vagy, sohasem jut eszedbe, hogy egy szál virágot hozz haza…” ama ritka esetek alkalmával, amikor hoz, őszinte örömmel, csókkal köszöni meg a figyelmességet, mondván, hogy ez jólesik, mert szereti, ha virág van a lakásban.
Mennyivel jobb, ha a nő a férfit ezért, vagy azért a tulajdonságáért reálisan értékeli szűkebb családi és ismeretségi körben, mintsem fitymáló leintéssel illeti minden apróságért.
Ne kritizáld, hanem értékeld is a párodat! Rendkívül fontos mindenkinek, hogy az emberhez legközelebb álló hiteles, de jóindulatú mércével mérjék őt. Van-e nő, akinek nem esik jól hallani, hogy szép, csinos, intelligens, találékony, megbízható, támasza a párjának, családjának, lelke a családi otthonnak? Apróságokon, kedvességen, figyelmességen sok, kétségtelenül nagy jelentőségű dolog fordulhat meg a párkapcsolatban.
EGYÜTT SZÁRNYALNI – EGYMÁST KIEGÉSZÍTENI!
A párok akkor gazdálkodnak jól a személyiségükkel, tulajdonságaikkal, ha hasonlókkal ösztökélik, szárnyaltatják, a különbözőkkel pedig egészségesen és harmonikusan kiegészítik egymást.
A jó párkapcsolat egyik aranyszabálya: abban, és úgy segítsd a párodat, amiben és ahogyan segítségedre szüksége van! Ha arra van szüksége, hogy kibeszélje magát egy teljesen megbízató barátnak, akkor lehetőleg te légy ez a megértő barát. Ha azt kívánja, avasd bele a gondjaidba, akkor sem legyél szűkszavú.
Az élet naponta ad alkalmat az összhang bebizonyítására, az összetartozás élményszerű átélésére, az összekötő szálak erősítésére.