Az utolsó pár kilót nem könnyű leadni. Akkor sem, ha nagyobb feleslegről indultunk, és csak ennyi maradt hátra, és akkor sem, ha régóta fenn áll ez a probléma. Ezekkel a módszerekkel eredményesebb lehet a fogyókúra!
1. Fogyasszunk több folyadékot!
Miért kell – különösen egy fogyókúra alatt – sok folyadékot inni?
Egy átlagos testalkatú felnőtt ember napi 2-3 liter folyadékot veszít izzadáson, légzésen és mozgáson keresztül. Ha ezt nem pótoljuk, testünk kiszárad. Ha valaki nem iszik eleget, előbb utóbb fel fog szedni némi felesleget! Ennek egyik oka, hogy már egy enyhe vízhiány is 3%-kal csökkentheti az anyagcserét.
Amikor a szervezet úgy érzi, nem jut elegendő folyadékhoz, elkezdi a vizet visszatartani, ami puffadáshoz vezet, s így teltebbnek fogjuk magunkat érezni.
Bármely fogyókúra célja a tárolt zsírrétegek lebontása. Azonban fontos tudni, hogy a zsírégetés során, a zsír elhasználásával a zsírban tárolt savak és méreganyagok is felszabadulnak, és visszakerülnek a vérkeringésbe. Ilyenkor a szervezetnek jóval több folyadékra van szüksége ahhoz, hogy ezeket a mérgeket kellően felhígítsa és kimossa.
Ha kevés folyadékot fogyasztunk, akkor egyrészt kellemetlen méregtelenítési tünetek jelentkezhetnek (fáradtság, fejfájás, szédülés…), másrészt a szervezet önvédelmi üzemmódba kapcsol, vagyis a savakat és méreganyagokat ismét zsírba burkolja, hogy azok ne károsíthassák a működését. Ennek eredménye pedig fogyás helyett zsírtárolás, vagyis hízás lesz.
Ideális esetben 20 testsúlykilónként – fogyókúra vagy méregtelenítő kúra alatt, illetve testmozgás végzésekor 15 testsúlykilónként – 1 liter folyadék fogyasztása lenne megfelelő.
Lehet, hogy ez elsőre teljesíthetetlenül soknak tűnik. De ha valaki elkezd fokozatosan egyre többet inni, szervezete visszanyeri víztartalmát, és már igényelni fogja a több víz fogyasztását!
2. Mozogjunk többet!
A mozgás elősegíti a testsúlycsökkenést is, a zsírtartalékok elégetésével.
Az intenzív mozgás serkenti az alapanyagcserét, hatása akár 2-3 napig is fennállhat. Ez azt jelenti, hogy akkor is több energiát ‘égetünk’ el, amikor éppen nem mozgunk.
Ha csak étrendi megszorításokkal próbáljuk a súlyunkat csökkenteni, akkor az alapanyagcserénk alacsonyabb lesz, és a fogyás esetleg meg is áll. Már a heti háromszori torna is elég ahhoz, hogy alapanyagcserénk ne csökkenjen és a testsúly csökkenése folytatódjon. A mozgás segítséget nyújt az étvágy kontrollálásában.
A mozgás csökkenti a stresszt, így a stressz miatti fokozott evést is. Jó alvást biztosít.
Nem mindegy azonban, hogy hogyan mozgunk! A rosszul megválasztott sportolással sokan kifejezetten ártanak szervezetüknek.
Válasszunk olyan mozgásformát, amiben örömünket leljük, és ne terheljük meg túlzottan az ízületeket, mert fordítva sülhet el a dolog! A fokozatosság is nagyon fontos!
Kapcsolódó cikk: 5 tuti módszer, hogy végre rávedd magad az edzésre
Edzés után akár több órán keresztül is, gyors marad az anyagcserénk és a szervezetünk jobban égeti a zsírt. Tehát nem kizárólagos a testmozgás a fogyásban, de felgyorsítja azt.
Kapcsolódó cikk: Aerob vagy kardió edzés?
3. A hormonokkal minden rendben? Nézessük meg!
Mi a hormon?
A belső elválasztású (endokrin) mirigyek (pl. hipotalamusz, pajzsmirigy, mellékvese, a hasnyálmirigy), valamint az idegrendszer szabályozzák testünk működését. A belső elválasztású endokrin mirigyek összessége a hormonrendszer.
Ezek a mirigyek a sejtközi térbe, majd a véráramba juttatják hormonjaikat, így fejtve ki hatásukat az egész szervezetre.
Mik azok a hormonok, amik befolyással vannak fogyókúrák sikerére?
Kapcsolódó cikk: 5 meglepő tünet, hogy a hormonjaiddal valami nincs rendben
Leptin:
A leptin egy hormon, mely a teltségérzetünket határozza meg, hiánya túlevéshez, túlzott kalóriabevitelhez, elhízáshoz és az annak kapcsán kialakuló betegségekhez vezethet. A legtöbb embernél nem a leptin szintjével van probléma, hanem leptin rezisztencia alakul ki, a szervezet tehát elveszíti érzékenységét a hormonnal szemben.
Az inzulinrezisztenciához hasonlóan elképzelhető, hogy a szervezetben elegendő mennyiségű leptin hormon van, de mivel a szervezet nem megfelelően használja, éhesnek érezzük magunkat. Éppen ezért a leptin rezisztencia egy súlyos állapot, hatására a beteg túleszi magát, az agy mégis azt érzékeli, hogy a szervezet éhezik.
A leptin diéta legfontosabb szabályai:
- soha ne együnk vacsora után
- egy nap háromszor étkezzünk
- egyszerre ne fogyasszunk sok kalóriát
- magas fehérjetartalmú reggelit együnk
- csökkentsük a bevitt szénhidrátok mennyiségét
Inzulin:
A testünk energiát állít elő, ez egy ilyen “gép”; a működéshez cukrokat használ. Ha ez nincs jelen a táplálékban, akkor előállítja másból, például zsírból. És ez által az életbevágóan fontos funkciókat ellátja energiával. Amint a vércukor felemelkedik (étkezés után) a test azonnal eldönti, hogy mekkora mennyiség áramoljon szét, és mennyit kell tárolni, ezt az inzulin látja el. A túl sok vércukor káros a szervekre, és akinek az inzulin termelése nem jó, annak ezt orvosilag kell magához vennie. Különbem romlanak a szervei, és meghal.
Tehát az inzulin fontos, mert szabályozza a cukrot. Eljuttatja a sejtekhez a szükséges mennyiséget, feltölti az izmokban és májban lévő raktárakat, és a maradékot zsírokká alakítja. Hizlal. Az inzulin nem csak tárolja a zsírt, hanem le is zárja, azaz hizlal és úgy is tartja testet. A tartós fogyáshoz ezt a hormont kontroll alatt kell tartanunk.
Glükagon:
Ennek a hormonnak teljesen ellentétes hatása van. Kinyitja a raktárakat, és zsírt éget el, valamint előállítja a szükséges cukrot, amelyre a testnek szüksége van. A helyes táplálkozáshoz és a jó fogyókúrához ezt a hormont kell aktivizálni, és látványos, valamint tartós hatást fejthetünk ki.
Tiroxin
A tiroxin a sejtek anyagcseréjét szabályozó hormon, amelyet a pajzsmirigy termel lelkesen, vagy kevésbé lelkesen. Gyorsítja a lebontó folyamatokat, ezzel fokozva az energiatermelést, valamint emeli.
A pajzsmirigy alulműködés tehát kevesebb tiroxin termeléssel jár, amely hízáshoz, fáradékonysághoz vezethet.
A tiroxin fontos szerepet tölt be a sejtek differenciálódásában, fokozza a szénhidrát felszívást a tápcsatornákból, illetve a glükóz raktározást csökkenti. Ennek ellenére mégis emeli a vércukorszintet (ami az anabolikus folyamatoknál, tehát pl. izomépítésnél hasznos). Fontos tudni, hogy a túltermelődése a fehérjék fokozott lebontásával jár, ezért izomgyengeség léphet fel.
Bár minden hormonra igaz, hogy nagyon fontos az egyensúlyi állapot megtartása, a testedzés szempontjából a tiroxin különösen kiszámíthatatlan fajta, mert bár zsírvesztésnél előny a magas szint, az izomépítésnél hátrány is lehet.
Számos anyagcsere probléma mögött a tiroxin egyensúly felbomlása áll. A tiroxin termelés egyensúlyának a rendszeres testmozgás igen jót tesz.
4. Alváshiány? Aludjunk többet!
Európában szinte minden harmadik ember küzd valamiféle alvásproblémával. A tartósan fennálló alvászavarok pedig súlyos következményekkel járnak: amellett, hogy a rendszeresen nem alvó ember fáradttá és ingerlékennyé válik, egyéb testi tünetek is felléphetnek, többek közt a fogyás stagnálása, illetve a hízás.
A melatonin nevű hormon ugyanis, mely az álmosságérzetért és a kellemes alvásért felelős, az immunrendszer egészséges működésének ösztönzésében, illetve az ösztrogén és progeszteron hormonok termelődésében is fontos szerepet játszik, így tested anyagcseréjét és a zsírraktározást is befolyásolja. A rendszertelen alvástól a melatonin-háztartás is felborul. Ha szeretnénk, hogy ismét beinduljon a fogyás, elsőként rendezni kell alvással kapcsolatos szokásokat.
Kapcsolódó cikk: 3 ájurvédikus tipp a pihentető alvásért
Mindenképp szükség van a napi hét-nyolc óra nyugodt alvásra ahhoz, hogy testünk pihenten végezhesse munkáját.
Fontos, hogy mindig ugyanabban az időpontban étkezzünk. Éjszaka ne fogyasszunk nehezen emészthető ételeket.
Kapcsolódó cikk: 3 gyógynövény a szuper alvásért
5. Méregtelenítsünk! Nem is gondolnánk, mennyi méreganyag raktározódik a szervezetünkben…
Kapcsolódó cikk: Könnyű és gyors méregtelenítés léböjt nélkül, 5 lépésben
A fogyás méreganyagok kisöprése nélkül szinte lehetetlen! Ugyanis, ha a szervezetünkben nagyon sok a lerakódott méreg anyag, akkor a testsúlyunk még csak véletlenül sem fog negatív irányba mozdulni.
Fontos, hogy olyan módszert válasszunk, mely elősegíti a szervezet tisztulását, és ez által a fogyás könnyedén kivitelezhetővé válik majd számunkra.
Íme pár méregtelenítő smoothie:
Kapcsolódó cikk: Isteni zöld almás smoothie, a sikeres fogyókúrához
Kapcsolódó cikk: Miss Green Smoothie