Sokan teljesen kiborulnak, és azonnal otthagyják párjukat, ha kiderül, hogy az félrelépett. Mások azt állítják, egy megcsalás még belefér, ha az soha többé nem ismétlődik meg.
Valaki pedig abszolút félvállról veszi az egészet, bár ebbe a kategóriába valószínűleg igen kevesek tartoznak.
Az okok
Vajon mi indít valakit arra, hogy megcsalja társát? Ez a kérdés főleg akkor merül fel, ha a csalfa férfi vagy nő továbbra is együtt akar maradni kedvesével, és váltig állítja, hogy még mindig szereti őt. Lehet ilyenkor szeretetről, szerelemről, a másik iránti tiszteletről beszélni?
Az okok széles skálán mozoghatnak. Valaki tényleg csak egy kis kalandot szeretne átélni, valaki önértékelési problémákkal küzd, és így próbálja bizonyítani önmaga előtt is azt, hogy ér valamit. Az is előfordulhat, hogy bosszúból lesz valaki hűtlen, egy veszekedés után vagy azért, mert partnere is félrelépett már.
Meg lehet-e bocsátani?
Mivel a megcsalás sok ember számára mást és mást jelent, ezért kérdés, hogy kinek hol kezdődik a félrelépés. Van, aki már egy apró szájra adott puszi miatt is azonnal szakít partnerével, míg mások egy egyszeri szexet is még bocsánatos bűnnek tartanak.
Mielőtt végleges döntésre szánná magát a megcsalt fél, érdemes megvizsgálni a partner motivációját, és az alapján is mérlegelni. Ha kiderül, hogy például a férfi azért lépett félre, mert már nem szerelmes a lányba, és a helyzet valóban menthetetlen, akkor semmiképp nem érdemes erőltetni a kapcsolatot, hiszen az csak egyre mélyebb sebeket és további megcsalásokat fog eredményezni.
Ha azonban szinte biztosra vehető, hogy egyszeri botlásról volt szó, és nincs mélyebb érzelmi oka, vagy egyszerűen önértékelési zavar húzódik meg a háttérben, akkor érdemes elgondolkodni egy olyan megoldáson, amivel még megmenthető a kapcsolat – amennyiben a megcsalt nő képes idővel túllépni a sérelmeken.
Müller Péter azt mondja Szeretetkönyvében, hogy – a nők esetében – létezik egyfajta női önérzet, ami, ha megsérül azáltal, hogy megcsalnak, még nem biztos, hogy a kapcsolat végét jelenti.
Ennél az önérzetnél ugyanis van egy sokkal mélyebb „réteg”, maga az Ember, ami nem minden esetben sérül. Ám ha a félrelépés miatt nemcsak a női önérzet, hanem az Ember bántódik meg, onnantól kezdve reménytelenné válik a kapcsolat jövője.
Hogyan tovább?
Ha párod megcsalt, de te úgy döntesz, hogy megbocsátasz neki, egyvalamit jegyezz meg: lehet, hogy a felszínen valóban úgy tűnik, hogy elnézed ezt a botlást, ám előfordulhat, hogy lelked mélyén egyáltalán nem tudsz túljutni az eseten. Haraggal, dühvel, elkeseredettséggel pedig nem lehet együtt élni hosszú távon, főleg nem egy kapcsolatban.
Ha tényleg szeretnél továbbra is együtt maradni pároddal, akkor mindenképpen beszéld át vele a dolgot alaposan. Ne kertelj, mondd el őszintén érzelmeidet, és azt is, hogy nem biztos, hogy begyógyulnak a sebek, mégis szeretnél adni még egy esélyt.
Ám ha van remény, hogy idővel eltűnnek a tüskék, és egyszer újra tudsz bízni partneredben, emellett a kedvesed valóban megbánta bűneit, és előreláthatólag többet nem csinál ilyet, akkor érdemes folytatni a kapcsolatot. Tehát ha saját magadban le tudod rendezni a sérelmeket, és el tudod csitítani a haragot és a túlzott féltékenységet, folytonos gyanakvást, akkor vágj bele a folytatásba!
Bár furcsán hangzik, de ez még talán jót is tehet egy kapcsolatnak, amennyiben tényleg maradéktalanul eltűnik minden rossz érzés. Persze nem szabad átesni sem a ló túlsó oldalára, hiszen a sorozatos megcsalások azt jelzik, a helyzet nem fog változni, és az állandó bocsánatkérések innentől kezdve már nem őszinték.
Mivel nincs örökérvényű törvény arra nézve, hogy mit kell tenni, ha félrelépett a pasi, ezért a legjobb megoldás az, ha mélyen magunkba nézünk, és hagyjuk, hogy igazi érzelmeink vezessenek döntésünkben.