A pasiddal a nézeteltérések bizony elkerülhetetlenek, ám ez nem kell, hogy közétek álljon. Sőt! Igazából a konfliktusokon keresztül jobban megismerhetitek egymást, amitől fokozatosan egyre nagyobb lesz az egyetértés is közöttetek.
Nem hiszed? Akkor csak olvass tovább!
A pasiddal vitázni, veszekedni egyáltalán nem kellemes, de abban mind egyetértünk, hogy elkerülhetetlen. Amikor pedig vitákra kerül sor a kapcsolatunkban, mind arra gondolunk, hogy ez bizony a szerelmünk végét jelenti.
„Nagyon tévedünk” – mondja Dr. Xavier Amador pszichológus, a Nekem igazam van, te tévedsz; és akkor mi van! című könyv szerzője. Véleménye szerint: „A veszekedés az intim kapcsolatok fontos kelléke. Azt mutatja, hogy a két fél számára a kapcsolat van olyan fontos, hogy megoldásokat keressenek a felmerülő gondokra, és ne egyszerűen leírják egymást.”
Szóval annak ellenére, hogy nyakatekerten hangzik; a veszekedés valójában alkalmat ad neked és a pasidnak, hogy közelebb kerüljetek egymáshoz, ha betartotok néhány szabályt, hogy konstruktív vita legyen a dologból, ne pedig gusztustalan ordibálás.
„Nem kevés érzelmi intelligenciára van szükség ahhoz, hogy a dühünket félretéve eredményesen meg tudjuk fogalmazni a problémákat, és a legtöbb ember nem tanulja meg ezt a fajta kifejezési módot felnőtté válása során”- mondja Amador.
Így aztán úgy döntöttünk, hogy segítünk mindenkinek megtanulni a veszekedés szabályait, és megkérdeztük a témában érintett szakembereket; kommunikációs tanácsadókat, trénereket és párterapeutákat, és összegyűjtöttük az alapvető veszekedési stratégiákat, hogy a jövőben el tudjátok kerülni az összes csapdát.
A harc kezdete
Hibás stratégia: E-mail a problémáról
Ha forrsz a dühtől valami miatt, amit mondott vagy csinált a pasid, nagyon nagy a kísértés, hogy küldj neki egy gonosz e-mailt vagy sms-t a sérelmeidről. Ebben az esetben azt kockáztatod, hogy szerencsétlen pasidnak fogalma sem lesz, mi a bajod, hiszen ő észre sem vette, hogy megbántott.
Lerohanás
„Fontos a megfelelő időzítés. Ha a pasi azzal a tervvel érkezik haza, hogy egész este békésen néztek ki a fejetekből a kanapén, és te – abban a percben, amikor belép az ajtón – letámadod, hogy milyen szemét volt múlt hét pénteken, amikor a barátaival beültetek sörözni; az ég egy adta világon semmi esélyed nincs, hogy tisztázzátok a konfliktust.
Maximum visszavág valami teljesen oda nem illő érvvel, amitől csak még jobban bedühödsz” – mondja Gini Graham Scott, a Nézeteltérések, viták, és totális háború című könyv szerzője. – Csak akkor lehet megoldani egy problémát, ha mindkét fél abban a lelkiállapotban van, hogy meg tudják beszélni azt.”
Helyes stratégia: Azonosítsd az igazi problémát!
Mondjuk, azon dühöngsz, hogy a barátja parti meghívását a nevedben nem fogadta el. Mielőtt elkezdenél vele ordibálni, szánj egy pár percet arra, hogy átgondolod, mi zavar igazán. Esetleg úgy érzed, hogy szégyell a barátai előtt, vagy azon aggódsz, hogy nem elég udvarias.
„A veszekedés legtöbbször sokkal mélyebben gyökeredzik, mint azt a felszíni probléma mutatja”- mondja Scott. Ha egy kicsi dolgon kiakadsz (mint például ez a parti ügy), az egyáltalán nem javít a kommunikációtokon. Ám ha azonosítod az igazi aggodalmaidat, azzal a pasid esélyt kap, hogy azon a nagyobb problémán kezdhessen el dolgozni.
Nyugi
A pasik biológiailag arra vannak programozva, hogy ha magas sipítozó hangot hallanak, az agyuk automatikusan blokkol. Ezért aztán ha azt szeretnéd, hogy a szobában maradjon a mondókád végéig, legjobban teszed, ha kicsit lenyugszol.
„Én azt javaslom, hogy alkalmazzunk hasi légzést és próbáljunk meg valami szép dologra gondolni; így idegrendszerünk visszaáll a normális üzemmódba”- mondja Fred Luskin, a Bocsáss meg, szerelmes vagyok című könyv szerzője. – Ha rászánod ezt a kevéske időt, akkor képes leszel kedves maradni, így ő is belátja, hogy te igazán az értelmes megoldást keresed.”